Борис Гмиря

Рекламне оголошення

Рекламне оголошення


Коротка інформація:

Борис Гмиря (1903-1969) – оперний і камерний співак.

Його називали "Великим Борисом", талант – дивовижним, голос – абсолютним басом, а звукову мicію – iдeaльнoю й ніким не перевершеною донині. Народний артист СРСР (1951). Лауреат Державної премії СРСР (1952). Нагороджений орденом Леніна (1960). Його ім’я внесено у престижну Міжнародну енциклопедію "Who is who?" (1962)

Борис Романович Гмиря народився у бідній родині в м. Лебедині на Сумщині. З раннього дитинства заробляв на хліб, працюючи де доведеться. У 1930 р. він вступив до Харківського інженерно-будівельного інституту, а згодом – до Харківської консерваторії. Навчався вокалу у відомого педагога П. Голуб’єва, учня славнозвісного Федеріко Бугамеллі. Водночас почав виступати на сцені Харківського оперного театру. Формування унікальної художньої особистості митця відбувалося на грунті української та найкращих зразків російської й світової музичної культури. Характерними особливостями виконавського стилю Бориса Гмирі є глибокий психологізм у розкритті образного змісту музичного твору, виразна дикція, винятковий акторський талант, ювелірна витонченість деталей, благородна стриманість, висока вокальна і художня культура. Творчий шлях митця у 1940-57 рр. пов’язаний з Київським академічним театром опери та балету ім. Т.Г. Шевченка.

В оперному репертуарі Б. Гмирі 39 оперних партій, серед яких центральні – Тарас ("Тарас Бульба" М. Лисенка), Кривоніс ("Богдан Хмельницький" К. Данькевича), Сусанін ("Іван Сусанін" М. Глінки), Борис ("Борис Годунов" М. Мусорського), Сальєрі ("Моцарт і Сальєрі" М. Римського-Корсакова), Мефістофель ("Фауст" Ш. Гуно), Рущак ("Мілана" Г. Майбороди).

У репертуарі Б. Гмирі близько 600 камерних творів, серед яких 75 арій і 545 романсів відомих українських, російських і зарубіжних композиторів, народні пісні. Ця багатюща вокальна спадщина записана на 200 платівках, які видавалися понад 120 разів тиражами від 100 тис. до 600 тис. примірників. Сьогодні в Україні можливо видати понад 50 компакт-дисків з різноплановими творами у виконанні співака. До епістолярної спадшини митця належать 150 рукописів науково-популярних та мистецьких статей, щоденники, листи, нотні зошити, партитури з композиторськими присвятами. Голос Б. Гмирі звучить у всіх країнах світу, на всіх континентах.

Його ім’я велично стоїть у ряді імен таких всесвітньо відомих співаків, як Марія Каллас, Кетлін Феррієр, Дітріх Фішер Діскау, Федір Шаляпін та ін.

Джерело:
borys-hmyria.narod.ru